Zaburzenia lękowe stały się w ostatnich latach istotnym problemem zdrowotnym w Polsce i nie tylko. Niepodważalne statystyki mówią, że doświadczyło ich (związanych z innymi dolegliwościami lub występujących samodzielnie) przynajmniej raz w życiu ponad 16% polskiego społeczeństwa.
W samym 2023 roku lekarze-psychiatrzy wystawili w naszym kraju prawie 1,5 miliona zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Te nieustannie rosnące liczby zatrzymują uwagę, a zaraz potem uświadamiają, jak dużym i złożonym problemem są obecnie zaburzenia lękowe i jak istotne jest częste podejmowanie tej tematyki w przestrzeni publicznej.
Jeśli odczuwanie lęku stało się życiowym problemem, który zajmuje miejsce w Twojej głowie lub nawet spędza sen z powiek – wypełnienie krótkiego testu online może być 1. krokiem ku zrozumieniu swojego stanu psycho-fizycznego. Aby następnie wykonać kolejne, odpowiednie kroki w drodze do pełnego zdrowia.
Pamiętaj!
Żaden test nie zastąpi wizyty lekarskiej czy diagnozy. Może być jedynie pomocą. Wskazaniem kierunku dalszych działań, które doprowadzą Cię do lepszego samopoczucia.
Czym są zaburzenia lękowe?
Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Najpierw należy je zdefiniować. Ale po kolei – zacznijmy od definicji lęku. Lęk to stan psychiczny wywołany przez poczucie zagrożenia w reakcji na bodziec, zewnętrzny lub wewnętrzny. Może dotyczyć zarówno sytuacji realistycznych, jak i niebezpieczeństw, które nie mają prawa wydarzyć się w rzeczywistości, jedynie wyobrażonych.
Mianem „zaburzenia lękowe” określamy natomiast zaburzenia, które charakteryzują się odczuwaniem lęków i zmartwień nieadekwatnych do sytuacji. To stany utrudniające codzienne funkcjonowanie, które z czasem mogą się nasilać i występować coraz częściej – kiedy osoba cierpiąca nie uda się po odpowiednią dla siebie pomoc.
5 najczęstszych objawów zaburzeń lękowych
- Nadmierny niepokój i zamartwianie się, które nie jest proporcjonalne do danej sytuacji. Np. niepokój o jednorazowe spóźnienie 5 minut na wykład na studiach.
- Napięcia mięśniowe – szczególnie w szyi, plecach i ramionach. Często, kiedy nie wdrożysz odpowiedniego leczenia i/lub terapii, mogą się nasilać.
- Przesadne unikanie sytuacji, miejsc, osób wywołujących lęk lub stres. To może być zarówno codzienne wyjście do sklepu, jak i prośba o podwyżkę w pracy.
- Różne objawy somatyczne – m.in. zawroty głowy, duszności, biegunka, pocenie się czy charakterystyczne uczucie „guli w gardle”.
- Problemy ze snem. Trudności z zasypianiem lub koszmary senne często związane z nadmiernym rozmyślaniem w nocy.
Przeczytaj również: Czynniki wrażliwości – nasze triggery utrudniające regulację emocji
Już po powyższych przykładach można wywnioskować, że objawy zaburzeń lękowych rzutują negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Utrudniają proste czynności i zaburzają proporcje w wielu sytuacjach.
Im szybciej zauważysz, że coś jest nie tak i że lęk czy stres stały się Twoimi wrogami, z którymi toczysz nierówną walkę – tym szybciej możesz ruszyć ku zdrowiu. A 1. elementem, dzięki któremu zaczniesz działać, może być test na zaburzenia lękowe.
Jak działa test na zaburzenia lękowe?
Test, który dla Ciebie przygotowaliśmy, ma jeden nadrzędny cel – pomoc w zweryfikowaniu Twoich obaw o stan zdrowia. Jest anonimowy i bardzo prosty, a udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania zajmie Ci maksymalnie kilka minut!
Test jest oparty wyłącznie na naukowych narzędziach psychologicznych, przede wszystkim na standaryzowanym narzędziu diagnostycznym GAD-7 (Generalized Anxiety Disorder-7), które służy do oceny nasilenia zaburzeń lękowych (zwłaszcza lęku uogólnionego). To 7 pytań dotyczących objawów zaburzeń lękowych występujących w ciągu 2 ostatnich tygodni.
Dzięki skali liczbowej – od 0 do 21 punktów narzędzie to cechuje się rzetelnością i trafnością wyników. Jest stosowane w psychologii na szeroką skalę – od badań klinicznych, poprzez praktykę psychologiczną, aż po monitorowanie skuteczności psychoterapii.
Darmowy test na lęk
Sprawdź swój poziom lęku za pomocą darmowego testu online i poznaj wyniki od razu!
Dlaczego warto wykonać test?
W kwestii zdrowia psychicznego pierwszym krokiem, aby o siebie zadbać, jest zdanie sobie sprawy ze swojego stanu, czyli nabranie samoświadomości. Jeśli obawiasz się, że lęk i stres towarzyszą Ci w niepotrzebnie dużym zakresie – najpierw zweryfikuj ich poziom. To pozwoli Ci nabrać dystansu lub zmotywuje, aby udać się do specjalisty po odpowiednią pomoc, na którą zasługujesz.
Jak interpretować wyniki?
Każde pytanie, na które odpowiesz w teście GAD-7, jest oceniane w skali od 0 (wcale) do 3 (prawie codziennie), co pozwala uzyskać wynik całościowy od 0 do 21 punktów. Wyniki są interpretowane w następujący sposób:
- 0-4: brak lub minimalne objawy lęku
- 5-9: lekkie objawy
- 10-14: umiarkowane objawy
- 15-21: ciężkie objawy.
Jeśli po wykonaniu testu na ekranie ukaże się wysoki wynik lub rezultat, który jakkolwiek Cię zaniepokoi – polecamy konsultację z psychoterapeutą lub lekarzem-psychiatrą.
Wykonaj test na zaburzenia lękowe online i zrób 1. krok w kierunku lepszego samopoczucia!